Akademia Muzyczna w Krakowie

Studio Muzyki Elektroakustycznej

Stowarzyszenie Artystyczne „Muzyka Centrum“

Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

Musik für heute, Hannover

    Pomosty 2006

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie

ul. św. Tomasza 43

czwartek, 28 września 2006, godz. 19.00

     Orkiestra

Muzyki Centrum

Stephan Meier – dyrygent

Udo Grimm – klarnet basowy, klarnet, saksofon altowy

Piotr Grodecki – fortepian

OMC w składzie:

Krzysztof Kawula - flet

Mariusz Pędziałek - obój

Jan Cielecki - klarnet

Zdzisław Bogacz - fagot

Adam Kozłowski - waltornia

Michał Warzecha - trąbka

Paweł Cieślak - puzon

Jarosław Jastrzębski - tuba

Irena Czubek-Dawidson - harfa

Jan Pilch - perkusja

Mateusz Jędrysek - skrzypce

Anna Kozera - skrzypce

Mariusz Grochowski - altówka

Łukasz Szymakowski - wiolonczela

Michał Skiba - kontrabas

 

 

 

koncert wspierany przez Komisję Europejską w ramach projektu European Modern Orchestra

program:

Bogusław SchaefferBaclars  na klarnet basowy, klarnet, saksofon altowy, media elektroniczne i orkiestrę kameralną (2006)                        * prawykonanie polskie

Lidia ZielińskaNobody is Perfect na taśmę                  i 17 instrumentów (2004)         *prawykonanie krakowskie

   - - - - - - - - - - - -

Paweł Mykietyn Epifora na fortepian i taśmę (1999)

Dobromiła Jaskot Spirala Światła  na flet, dwoje skrzypiec i wiolonczelę (2006)     * prawykonanie polskie

Witold LutosławskiŁańcuch 1  na orkiestrę kameralną (1983)

 

 

Orkiestra Muzyki Centrum wystąpiła po raz pierwszy 15 grudnia 2005 r. podczas I Dni Współczesnej Muzyki Włoskiej w Krakowie w koncercie prowadzonym przez Marco Angiusa. Specjalizuje się w repertuarze współczesnym.

Stephan Meier (ur. 1966, Lübeck) studiował perkusję i fortepian w Hanowerze i w Hadze, uczył się gamelanu jawajskiego i gry na tabli w Amsterdamie i w Hadze, a także uczestniczył w kursach Pierre Bouleza, Mauricio Kagla, Luigi Nono i Petera Eötvösa (jako dyrygent). Jako perkusista występował w charakterze solisty (WDR, ZKM Karlsruhe, het Slawerkfestival) i współpracował z zespołami ASKO Ensemble i Ensemble Modern. W roku 1993 założył Das Neue Ensemble, którego jest kierownikiem artystycznym. Stephan Meier działa również jako dyrygent i aranżer, a zajmuje się także upowszechnianiem muzyki współczesnej. Zajmuje się komponowaniem i organizuje koncerty łączące muzykę z filmem, teatrem, sztukami plastycznymi i literaturą. W roku 2002 otrzymał nagrodę Fundacji Kulturregion Hannover za Circus S, w roku 1997 otrzymał Nagrodę Promocyjną Dolnej Saksonii.

Udo Grimm (ur. 1964) studiował klarnet w Hochschule für Musik und Theater Hannover w klasie Hansa Deinzera. Od 1993 roku jest członkiem założycielem Das Neue Ensemble. Prawykonywał wiele utworów we współpracy z kompozytorami: Mark André, Caspar Johannes Walter, Helmut Lachenmann i Bogusław Schaeffer. Współpracuje regularnie z Kammerensemble Neue Musik Berlin, Ensemble Resonanz i Ensemble Modern.

Piotr Grodecki (ur. 1957, Kraków)  studiował fortepian w klasie J.Łukowicza, a także Interpretację Muzyki Współczesnej w klasie A.Kaczyńskiego w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1989 roku jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum“. Otrzymał wiele nagród, m.in. w konkursie Valentino Bucchi w Rzymie i konkursie Gaumdeamus w Rotterdamie. Specjalizuje się w muzyce XX i XXI wieku. Występował w Polsce i za granicą: Austrii, na Węgrzech, Szwecji, Jugosławii, Belgii i Holandii. Nagrał wiele płyt i audycji radiowych. Był wykładowcą warsztatów muzyki współczesnej w Polsce (Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart) i Austrii (Internationale Akademie für Neue Kompozition und Audio Art w Tyrolu).